Marlon
Marlon
1 ay önce

Karısını Şapka Sanan Adam

Beyin hala çözülememiş bir muamma...

Her gün hala onlarca yeni vakayla keşfedilme süreci devam ediyor...


Karısını Şapka Sanan Adam

Bu kitabın yazarı Nörolog Oliver Sacks amnezi, otizm ve tuhaf bellekler gibi bir çok konu başlığı içeren zengin deneyimini bu kitaba dökmüş.

Kitaba başlarken tüm önyargılarınızı bir kenara bırakın, ve hayata bambaşka bir pencereden bakmaya hazır olun...


Karısını Şapka Sanan Adam

Böyle bir şey nasıl olur diyeceğiniz gerçek hayat örnekleriyle dolu bir kitap bu...

Zihninizi İnanmaya, keşfetmeye, yeniden yorumlamaya açın...Çünkü hayat bizim bildiğimizden çok daha fazlası...

Görsel olarak soyut ve cansız bir dünyanın içinde kaybolduğunuzu hayal edin. Gerçek bir görsel dünyanızın olmadığını. Nesneleri ve kişileri tanıma kabiliyetinizi yitirdiğinizi ve dünyayı yalnızca bir bilgisayar şeklinde şematik bağlantılarla algılamaya başladığınızı…

Profesör Oliver Sacks’ın olağanüstü özellikler gösteren hastası Dr. P.’nin, gerçek hikâyesini okumaktan eminim keyif alacaksınız.


Karısını Şapka Sanan Adam

Dr. P bir müzik okulunda öğretmendi ve Dr. P. öğrencilerini kimi zaman tanımıyor, yüzünü çıkartamıyordu. Dr. P. Yüzleri tanımamakla da kalmıyor, ortada görülecek yüzler olmadığında da varmış gibi görüyordu. Mobilyaların tokmaklarına dönerek şefkatle konuşuyor, onları birer çocuk zannediyordu. Öğrencileri Dr. P.’nin her zaman acayip bir mizah anlayışı bulunduğunu bildiğinden olanlara pek şaşırmıyordu.

Karısını Şapka Sanan Adam
Garip bir halde, Dr. P. Kendini her zamankinden daha iyi hissediyordu. Yaptığı hatalar o kadar saçma ve dahiyaneydi ki 'bir aksilik' olduğunu anlaması için üç yıl geçmesi gerekmişti. Bu sırada şeker hastalığı ortaya çıkan Dr. P. şeker hastalığının gözlerine zarar vermiş olabileceğini düşünerek bir göz doktoruna başvurdu.

Gözlerini muayene eden hekim, gözleriyle ilgili bir problemi olmadığını ancak görme ile ilgili alanda bir sorun bulunduğunu söyledi. Dr. P. Bunun üzerine Nörolog Oliver Sacks’a başvurdu. Profesör Sacks, gülmece ve hayal gücünü kullanarak akıcı ve güzel mevzuşan bu kültür insanının, kendisine neden gönderildiğini anlayamıyordu,ama yine de garip bazı şeyler bulunduğunu sezinliyordu.
Profesör Sacks’a nazaran; Dr. P.’nin beyni kırılgan bir makine şeklinde çalışıyordu. Dünyayı bir bilgisayar benzer biçimde şematik bağlantılarla ve anahtar özelliklerle yorumluyordu... Daha fazla spoiler vermeden yazımızı bitirelim, okunmaya değer gayet güzel bir kitap, eminim pişman olmayacaksınız

Marlon
tavsiye ediyor
Tüm incelemeleri oku
Tüm yorumlar Yorum yapmak için giriş yapın
Bilgi - Bu inceleme hakkında yorum bulunmuyor.
Bilgi - Yorum yazabilmek için giriş yapmalısınız.
Benzer Ürünler
Hamamname Hamamname
Hamamname 1 inceleme var
Sean Penn - Türlü İşlerin Adamı Bob Honey Sean Penn - Türlü İşlerin Adamı Bob Honey
Sean Penn - Türlü İşlerin Adamı Bob Honey 1 inceleme var
Çiğdem Erkal - Uçan Mabet Çiğdem Erkal - Uçan Mabet
Çiğdem Erkal - Uçan Mabet 1 inceleme var
Milan Kundera - Ölümsüzlük Milan Kundera - Ölümsüzlük
Milan Kundera - Ölümsüzlük 1 inceleme var
Balıkçı ve Oğlu Zülfü Livaneli Balıkçı ve Oğlu Zülfü Livaneli
Balıkçı ve Oğlu Zülfü Livaneli 1 inceleme var