KitapAnlaticisi
KitapAnlaticisi
1 ay önce

Uçan Mabet Hakkında

Uçan Mabet-Çiğdem Erkal : Çiğdem Erkal’ı tanıyor musunuz? Ya da sizler de aslında tanıyorsunuz da, ne kadar iyi tanıdığınızın farkında değilsiniz; çünkü bu mümkün. Şöyle ki; Tolkien’in yazdığı Yüzüklerin Efendisi serisini okudunuz mu? 

Uçan Mabet Hakkında

Ursula K.Leguin’in yazdığı Yerdeniz serisini veya. İşte bu şahane kitapları, şahane bir dil becerisiyle Türkçe’ye çeviren çevirmen, yazar Çiğdem Erkal...Uçan Mabet ise kendisinin ilk romanı, üstelik türü de bilim kurgu.

Uçan Mabet Hakkında

Türkiye’de son dönemde oldukça rağbet gören bir tür bu. Ancak Türk yazarların henüz üretimlerinin çok başında olduğu bir tür. Kitabı Okumadan önce en büyük merakım romanda karakter isimlerinin nasıl olacağıydı, Okuduktan sonra şunu söylemeliyim ki kitabın en çok bu kısmına hayran kaldım:) Çünkü baş kişi İğbüken, diğer karakterler : Kara, Rüzgar, Engin, Fesleyen, Gökçe, Safir, Düzgün, Taç ve daha bir çoğu...

Uçan Mabet Hakkında

Öyle ya neden yabancı isimlere ihtiyaç duyacaktık ki güzeller güzeli dilimizde... Kitap günün birinde yanlışlıkla bir coğrafyaya inen (sonradan bir çeşit mabete dönüşecek) uçan bir cisimle başlıyor. Kalanında ise insanların nasıl da hiç sorgulamadan bir şeylere inandığını ve bunun sonucunca neler kaybettiğini anlatıyor. 

Körü körüne inanmak sonucunda asıl gerçekleri göremediklerini yüzümüze vuruyor Çiğdem Erkal ve bunu oldukça sade bir dille anlatıyor. Bilim kurgu kitabı diye vurdulu kırdılı şeyler beklemeyin. Bu kitap daha çok, sorgulamalar ve düşünceler kitabı... Okuyunca zihninizi bambaşka yerden kavrayacak bir etki bırakacağına eminim. Altını çizdiklerimden ufak da bir alıntı bırakıyorum buraya:

"Bilmek hem güç geliyordu insana, hem güç veriyordu."

Uçan Mabet Hakkında

KitapAnlaticisi
tavsiye ediyor
Tüm incelemeleri oku
Tüm yorumlar Yorum yapmak için giriş yapın
Bilgi - Bu inceleme hakkında yorum bulunmuyor.
Bilgi - Yorum yazabilmek için giriş yapmalısınız.
Benzer Ürünler
Hamamname Hamamname
Hamamname 1 inceleme var
Sean Penn - Türlü İşlerin Adamı Bob Honey Sean Penn - Türlü İşlerin Adamı Bob Honey
Sean Penn - Türlü İşlerin Adamı Bob Honey 1 inceleme var
Milan Kundera - Ölümsüzlük Milan Kundera - Ölümsüzlük
Milan Kundera - Ölümsüzlük 1 inceleme var
Balıkçı ve Oğlu Zülfü Livaneli Balıkçı ve Oğlu Zülfü Livaneli
Balıkçı ve Oğlu Zülfü Livaneli 1 inceleme var
Klara ve Güneş Kazuo Ishiguro Klara ve Güneş Kazuo Ishiguro
Klara ve Güneş Kazuo Ishiguro 1 inceleme var