Türk kahvesinin en yumuşak hali!

Açıklıyorum Mobil
incelemelog
1 hafta önce

Türk kahvesinin en yumuşak hali!

Türk kahvesinin en yumuşak hali!

İçimini çok beğendiğim dibek kahvesinin incelemesi ile karşınızdayım. Dibek kahvesine dair hepimizin bildiği bir yanlış var dibek kahvesi bir kahve çeşidi değildir kahvenin öğütülme şeklidir ve bu şekilden ötürü bu ismi almıştır. Taş dibeklerde el ile dövülen kavrulmuş kahve çekirdekleri, bu işlem sonrasında kahvenin de kendi yağını bünyesinde muhafaza etmiş olur. Bu işlem sonrası severek tükettiğimiz dibek kahvesi de ismini almış olur.Kahve değirmenlerinde dövülerek hazırlanan dibek kahvesinin kıvamı muhafaza olan yağın etkisiyle klasik Türk kahvesine göre daha yoğun bir kıvama sahiptir.

Türk kahvesinin en yumuşak hali!

Dibek kahvesi içerinde keçiboynuzu, Türk kahvesi, menengiç, kakao, krema, zahter ve salep bulunan r lezzettir. Bunun dışında ülkemizde Mardin yöresinde sıkça tüketilen ve adını ilk kez duyduğum süryani Dibek Kahvesi ise çifte kavrulmuş yoğun aromalı kahve çekirdekleriyle birlikte kakule kullanılarak elde edilir. İçimi klasik Türk kahvesinden daha sert olan bu kahve kakule ile farklı bir aroma kazanır. Dibek kahvesi çeşitlerinden benim içmeyi en sevdiğim ise damla sakızlı dibek kahvesi. Damla sakızının kahveye ferahlatıcı ve hoş bir aroma kattığını düşünüyorum.

Türk kahvesinin en yumuşak hali!

Dibek kahvesi ile Türk kahvesinin farkları ise şu şekildedir; Dibek kahvesi geleneksel Türk kahvesine göre çok daha açık bir renge sahiptir. Türk kahvesi daha koyu bir kahverengidir dibek kahvesi sütlü kahve gibidir. Ve aralarında köpük farkı da vardır. Dibek kahvesi daha köpüklü iken Türk kahvesinin köpüğü daha azdır. Dibek kahvesi aynı zamanda içerisine katılabilen farklı lezzetlerdeki bitkilerin ve aromaların etkisiyle daha yumuşak içimli bir kahvedir. Dibek kahvesini aslında tercih etme nedenim de daha yumuşak bir içime sahip olması. Türk kahvesinin yoğun ve ağır kıvamına nazaran kahve lezzetini alabildiğim daha yumuşak bir tat.

Türk kahvesinin en yumuşak hali!

Sağlık açısından da midenin daha hızlı çalışmasına etkisi ve yiyeceklerin daha kolay sindirimine etkisi olan dibek kahvesi markalarından içimini daha güzel bulup tüketmeyi tercih ettiğim ise Harput Dibek Kahvesi. Hemen her aktarda, petrol ofisinde veya belli marketlerde bulabileceğiniz Harput Dibek Kahvesi diğer kahvelere nazaran tadı ve aroması ile seveceğiniz bir ürün olacaktır. Görselini paylaştığım ürün 250gr. Hoş siyah metal kutunun içerisinden kolay ölçüm sağlayabileceğiniz kahve ölçeği de yer alıyor. Dibek kahvesini sevenlerdenseniz Harput’un dibek kahvesine de bir şans verebilirsiniz.

5.0
tavsiye ediyor
fiyat / performans
Açıklıyorum Mobil

Yorumlar

oylum_genc
1 hafta önce

Dibeğe de menengiç e de alışamadım varsa yoksa türk kahvesi ☺️

1 0 Cevapla
Diğer Kullananların Yorumları
Bilgi - Bu ürün için farklı bir inceleme bulunmuyor.