Yemeklerimizin çoğunda kullanıyoruz

Açıklıyorum Mobil
Aktarci
1 hafta önce

Yemeklerimizin çoğunda kullanıyoruz

Yemeklerimizin çoğunda kullanıyoruz

Mutfaklarımızda en çok tercih edilen kekik bitkisi, baharatlar arasında en yaygın kullanım oranına sahip, faydaları saymakla bitmeyen, kendine özgü yoğun kokusuyla ve aromasıyla bilinir. Kekik bitkisinin içerisinde timol, karvakrol, simol, linalool ve borneol maddelerini içeren %1 oranında uçucu yağ: acı esanslar, tanen, flavonoid ve tripenoit bulunur. Kekik bitkisine hoş kokusunu veren, timol ve karvakrol adlı maddelerdir. Türkiye coğrafi konumu, iklim ve bitki çeşitliliği, tarımsal potansiyeli, geniş yüzölçümü sayesinde tıbbi ve aromatik bitkiler ticaretinde önde gelen ülkelerden biridir.

Yemeklerimizin çoğunda kullanıyoruz

Kekik ilk çağlardan itibaren ilaç, gıda, içecek, tekstil, boya, parfümeri ve kozmetik gibi farklı alanlarda kullanılmaktadır. Kekik bitkisinin çiçeklenmeye başlaması ile tam çiçeklenme zaman aralığında hasat süreci gerçekleşebilir. Yılda iki hasat zamanı olmaktadır. İlk hasat Haziran ayının sonunda ve ikinci hasat ise Eylül ayının başında gerçekleşir. Kekik bitkisi çiçekleri açmadan yerden 15-20 cm yükseklikte olacak şekilde kesilir. Antimikrobiyal özellikleri nedeniyle organik hayvancılıkta yem rasyonlarına antelmintik (solucan düşürücü) ve antibiyotik amaçlı ilave edilebilmektedir çokta faydalıdır.

Yemeklerimizin çoğunda kullanıyoruz

Kekik çayının zararları hiç mi yoktur? burayı da dikkatli okumanızı tavsiye ederim. Kekik tam bir şifa deposudur. Peki Kekik Çayı Zararları neler diye düşündüğümüzde fazla tüketilirse bazı sorunlara yol açabilir. Fazla tüketildiği zaman baş ağrısı, sindirim problemleri ve baş dönmesi gibi şikayetlere sebep olacaktır. Rahim kanseri, meme kanseri, yumurtalık kanseri ve rahim fibroidleri gibi hastalığı olanların asla tüketmemesi gerekir. Çünkü östrojen hormonu gibi davranabilir. Kekik çayının en çok bilinen özelliği solunum yolları hastalıklarına iyi gelmesidir.

Yemeklerimizin çoğunda kullanıyoruz

Öksürük gibi şikayetleri olanların rahatça tüketebileceği rahatlatıcı bir çaydır. Sadece gribal enfeksiyonlara iyi gelmez. Kekik çayı tüketildiğinde rahatlatıcı etkisi vardır. Strese iyi gelir. Adet dönemini işkenceye çeviren kramplarında azalmasına ve ağrıları hafifletmeye yardımcı olacaktır. Kekik çayının şifa dolu bir diğer özelliği gribal enfeksiyona iyi gelmesidir. Solunum yolları hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olan kekik çayı öksürük şikayeti olanlar içinde şifa kaynağıdır. Her çayı hazırlamak gibi kekik çayını da hazırlamak oldukça kolaydır. Bir bardak kaynamış suyu bir dal taze kekik veya bir tatlı kaşığı kuru kekik ile karıştırın. Demlenmesi için 10 dakika bekleyin. Süzdükten sonra bal ile tatlandırıp içebilirsiniz.

5.0
tavsiye ediyor
fiyat / performans
Açıklıyorum Mobil

Yorumlar

gamze_menekse
1 hafta önce

başarılı bir inceleme olmuş emeğinize sağlık

0 0 Cevapla
Diğer Kullananların Yorumları
Bilgi - Bu ürün için farklı bir inceleme bulunmuyor.