Hepimiz v’yiz!

Açıklıyorum Mobil
incelemelog
6 gün önce

Hepimiz v’yiz!

Hepimiz v’yiz!

Özgürlük kavramını sorgulayacağınız ve mevcut hükümetler karşısındaki özgürlük vurgusunu iliklerinize kadar hissedeceğiniz bu filmde geleceğin İngilteresini ele alınmakta ve bu dönemdeki rejimin baskıcı ve totaliter tutumuna karşı sonu bir başkaldırı ile biten bir senaryo işlenmekte. Başrolünde V olarak izlediğimiz karakterin vurgulamış oldukları İngiltere tarihindeki bir gerçekten esinlenmekte. 5 Kasım 1605 tarihinin önemi 400 yıl öncesine dayanmakta. 5 Kasım 1605’te Guy Fawkes İngiliz parlemento sarayını havaya uçurma girişiminde bulunmuştur. Günümüzde İngilizler 5 Kasımı hala kutlamaktadırlar. 5 Kasım o zamanki faşist hükümet tarafından vatan haini ilan edilen ve halka o şekilde benimsettirilen Guy Fawkes’in yakalandığı gün olarak ayrı bir öneme sahiptir.

Hepimiz v’yiz!

Guy fawkes ülkesindeki faşist hükümeti yıkmak ve yapılan tüm zulümlere son vermek amacıyla sonsuza dek özgürlük sloganı ile devrim yaratacağı düşüncesiyle başkaldıran biridir. Filmde bu gerçekten esinlenerek senaryolaştırılan hikayeyi izleyiciye sunmuştur. Başrolümüz maskeli, siyah eldivenli ve siyah pelerinli olan V’nin amacı da mevcut rejime karşı gelip özgürlük düşüncesiyle devrim yaratmaktır. V kendi kurduğu adalet terazisi ile şiddete başvuran da bir karakterdir. Aynı zamanda film boyunca maskesini hiç çıkarmamasına rağmen seyirciye tüm duyguları başarılı bir şekilde aktarılmıştır.

Hepimiz v’yiz!

Verilmek istenen mesajlar dışında filmdeki Evey ve V arasındaki aşk hikayesi de oldukça etkileyici. Evey karakterini Natalie Portman canlandırmıştır.Filmin sonunda halk V’nin anlatmaya çalıştıklarını benimsemiş ve değişime hazırdır, diktatörü devirmek ve tarihte oldu gibi V tarafından parlamento sarayının havaya uçmasını izlemek için V’nin kendilerini davet ettiği saatte yine V tarafından gönderilerin suratlarındaki maskelerlerle yürümeye başlarlar. Karşılarındaki hükümetin emriyle yığınak oluşturan askeri barikatı aşarak yürürler. Halkın yürüdüğü sırada V intikamını diktatörden alır ancak kendisi de ağır şekilde yaralanır. Evey’in yanına gittiğinde son sözleri Evey’e olan aşkı olur ve ardından V, Evey'in kollarında ölür.

Hepimiz v’yiz!

V’yi engellemek amacıyla görevlendirilen Dedektif Finch, parlemento binasını patlatmak üzere hazırlanan patlayıcı dolu metro vagonuna ulaşır. Ulaştığında patlayıcılar ile birlikte V'nin cenazesi de vagonlardadır. Karşısındaki Evey ise vagonları harekete geçirmek üzeredir. Finch Evey’e silahını doğrultur.Ancak Evey’in sözleri üzerine silahını indirir ve parlemento sarayının havaya uçup yerle bir olması ile film biter. Heyecan, gerilim ve aksiyonun oldukça yüksek olduğu bu filmde etkilenmemek mümkün değil. Mutlaka izlenmesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum. İzleyeceklere şimdiden iyi seyirler diliyorum.

5.0
tavsiye ediyor
fiyat / performans
Açıklıyorum Mobil

Yorumlar

Bilgi - Bu inceleme hakkında yorum bulunmuyor.
Diğer Kullananların Yorumları
Bilgi - Bu ürün için farklı bir inceleme bulunmuyor.